Spoznaj odprto znanost
- Izobraževanje
- 26. marec 2024
- 10.00
- izobraževanje bo potekalo prek spleta
- Tea Romih (CTK) in Ana Slavec (InnoRenew CoE, UP FAMNIT)
Odprta znanost predstavlja del obsežnih sprememb v znanstvenem procesu, vključno z dostopom do raziskovalnih podatkov, znanstvenih del in transparentnostjo metod. Ključna načela odprte znanosti vključujejo dostopnost javno financiranih znanstvenih del, deljenje in skupno uporabo programske, strojne in druge opreme, transparentnost metod, ponovno rabo podatkov, transparentne metode vrednotenja in povezovanje znanosti z javnostjo.
Načela FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable) so ključna za odprto znanost, zlasti za raziskovalne podatke.
- "Findability" (najdljivost): enostaven dostop do metapodatkov in podatkov s trajnimi identifikatorji.
- "Accessibility" (dostopnost): metapodatki in podatki morajo biti dostopni s pomočjo identifikatorja prek standardnih komunikacijskih protokolov.
- "Interoperability" (interoperabilnost): metapodatki so pripravljeni v dostopnem, splošnem in uporabnem jeziku; podatki so združljivi z drugimi podatkovnimi nizi in aplikacijami ali delovnimi procesi za analizo, hrambo in obdelavo.
- "Reusability" (ponovna uporabnost): podatki in metapodatki morajo biti dovolj dobro opisani, da omogočajo ponovljivost ali ponovno uporabo v druge namene.
Načela FAIR so ključna za ustvarjanje odprtega znanstvenega okolja in ponovno uporabo raziskovalnih podatkov, vendar ne pogojujejo odprtosti podatkov.
V navezavi na HackathON rdečo nit predstavljajo dostop do raziskovalnih podatkov, odprti podatki, kot jih zbirajo repozitoriji ali OPSI, in infrastruktura, ki omogoča odprto znanost, vse od optične hrbtenice, podatkovnih centrov do superračunalniških zmogljivosti.